De Franse sopraan Sabine Devieilhe, geboren in Ifs nabij Caen in Normandië in 1985, behoort tot de meest vooraanstaande coloratuursopranen van haar generatie. Haar muzikale vorming begon niet in de zang, maar in de wereld van het strijkersspel: zij studeerde aanvankelijk cello aan het Conservatoire de Caen. Deze vroege instrumentale scholing legde de basis voor haar uitzonderlijke muzikaliteit en haar analytische benadering van zang. Pas later, aan het Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris (CNSMDP), ontdekte ze haar vocale talent en vervolmaakte ze haar zangopleiding bij onder anderen Christine Schweitzer en Pierre Mervant. De combinatie van een solide technische basis, een fijnzinnig oor en een diep begrip van muzikale structuren heeft Devieilhe tot een zangeres gemaakt die technische virtuositeit weet te verbinden met intellectuele helderheid. Haar carrière nam een hoge vlucht na haar overwinning op het concours van het Conservatoire in 2011, waar ze de eenstemmige lof van de jury oogstte.
Devieilhe heeft zich gespecialiseerd in het barok- en klassiek repertoire, waarin haar stem — helder, licht en uiterst wendbaar — volledig tot haar recht komt. In het bijzonder wordt zij geroemd om haar vertolkingen van Jean-Philippe Rameau en Wolfgang Amadeus Mozart, componisten die haar uitzonderlijke precisie en expressieve intelligentie vereisen. Haar samenwerking met dirigenten als Raphaël Pichon, William Christie, François-Xavier Roth en Emmanuelle Haïm heeft geleid tot baanbrekende uitvoeringen die barokmuziek combineren met een modern gevoel voor dramaturgie. Devieilhe’s interpretatie van La Folie in Rameaus Platée en haar vertolking van de titelrol in Lakmé van Delibes worden vaak beschouwd als referentie-uitvoeringen. Tegelijkertijd is haar Mozart-vertolking — onder meer als Koningin van de Nacht, Pamina en Susanna — exemplarisch voor een nieuwe Franse benadering van het Weense classicisme, waarin helderheid en retorische precisie samengaan met een natuurlijke lyriek.
Handel – Giulio Cesare in Egitto, HWV 17, Act II: “Se pietà di me non senti” door Sabine Devieilhe (sopraan).
Bach – Cantata BWV 51, “Jauchzet Gott in alle Landen” door Sabine Devieilhe (sopraan).
Handel – “Pure del cielo intelligenze eterne” and “Tu del ciel ministro eletto” uit het oratorium Il Trionfo del Tempo e del Disinganno, HWV 46a door Sabine Devieilhe (sopraan).
Op het gebied van discografie heeft Devieilhe zich onderscheiden door een zorgvuldig gekozen en coherent opgebouwde reeks opnamen. Haar debuutalbum Rameau: Le Grand Théâtre de l’Amour (Erato, 2013) markeerde haar als een van de leidende vertolkers van het Franse barokrepertoire. Vervolgens bracht zij het thematisch verfijnde Mozart: The Weber Sisters (2015) uit, waarin ze de vrouwelijke figuren rond Mozart tot leven bracht met zeldzame dramatische finesse. Mirages (2017), een album gewijd aan het Franse repertoire van Delibes tot Ravel, toont haar vermogen om de impressionistische subtiliteit van het fin de siècle te combineren met een kristalheldere toonvorming. Haar opname van Bachs Magnificat en Cantates met Raphaël Pichon (Harmonia Mundi) bevestigde haar plaats binnen de internationale historische uitvoeringspraktijk. Devieilhe’s kunst is die van balans: tussen intellect en emotie, tussen stijlbewustzijn en spontaniteit. Zij belichaamt een zeldzaam type sopraan dat niet enkel virtuositeit nastreeft, maar de stem inzet als instrument van expressieve precisie en muzikaal inzicht.
